miercuri, 7 mai 2014

proiect de lectie stiinte ale naturii clasa a III a

Proiect de lectie
Data:
Scoala:
Clasa: a III-a
Propunator:Tatarici Cristina-Gabriela
Disciplina:Stiinte ale Naturii
Subiectul lectiei: Circuitul apei in natura
Tipul lectiei:consolidare a cunostintelor

Scopuri:
S1-Consolidarea cunostintelor rerferitoare la circuitul apei in natura
S2-Consolidarea cunostintelor despre efectele secetei si ale inundatiei
S3-Formarea unui limbaj adecvat

Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O1-sa defineasca corect notiunea de circuit al apei in natura,pe baza notiunilor cunoscute.
Obiectivul se considera realizat daca fiecare elev defineste corect notiunea de circuit al apei in natura
O2-sa numeasca fenomenele prin care trece apa dintr-o stare de agregare in alta,pe baza cunostintelor dobandite anterior si a explicatiilor profesorului
Obiectivul se considera realizat daca fiecare elev numeste fenomenele prin care apa isi schimba starea de agregare
O3-sa identifice drumul parcurs de apa in natura,folosind plansa “Circuitul apei in natura”
Obiectivul se considera realizat daca fiecare elev identifica drumul parcurs de apa in natura(urmareste drumul pe plansa)
O4-sa argumenteze care sunt efectele negative ale secetei si inundatiilor pentru om,plante si animale,pe baza notiunilor cunoscute si a explicatiilor profesorului.
Obiectivul se considera realizat daca fiecare elev numeste cel putin un efect negativ al secetei,respective al inundatiei.

Strategii didactice:
a)Metode si procedee:expliatia,exercitiul,conversatia,lucrul cu plansa,experimentul
b)Forme de organizare:individual,frontal,in grupe
c)Mijloace de invatamant:caiete,manual,plansa
Durata: 45-50 min
Bibliografie:
-Stiinte si cunoasterea mediului.Didactica stiintelor si cunoasterii mediului in invatamantul primar si prescolar,Carmen Tica 2007
- Pedagogie,Cucos C.,Ed.Polirom,Iasi 2002











Timpul

Etapele
activitatii

Ob
op

Continuturile
invatarii
Strategii didactice

Evaluare
Metode si procedee
Forme
de organizare
Mijloace de inv.
2 min
Moment organizatoric

Se asigura onditiile optime pentru desfasurarea orei de Stiinte:
-aerisirea salii de clasa;
-pregatirea materialului didactic;
-asigurarea climatului necesar de liniste pentru inceperea lectiei.




2 min
Verificarea cunostintelor anterioare

Se verifica tema scrisa,prin sondaj,calitativ si cantitativ.
Se vor reactualiza cunostintele dobandite anterior.
Conversatia
Frontal


3 min
Captarea atentiei

O voi realize cu ajutorul unui rebus al carui cuvant cheie va fi “Circuit”
Conversatia
Explicatia
Frontal
Rebus
Orala (prin rebus)
1 min
Anuntarea temei si a obiectivelor



O1
Se va realiza in mod direct:
“-Astazi vom vorbi despre circuitul apei in natura!”
Conversatia
Frontal


35 min
Desfasurarea lectiei






O2


















O2














O2


















O2














O3





O4











Elevii vor fi impartiti in 4 grupe pentru ca fiecare sa faca cate un experiment pentru a observa starile de agregare ale apei:
Grupa 1
Evaporarea
Se va pune un vas din metal deasupra unei spirtiere; se lasa sa fiarba. Elevii vor fi intrebati ce observa, in ce s-a transformat apa prin fierbere.
Grupa 2
Condensarea
Se acopera vasul cu un capac. Dupa un timp se va lua capacul de pe oala; elevii vor fi întrebati ce se afla pe capac, in ce s-au transformat vaporii de apa.
Grupa 3
Topirea
Se vor lua cateva cuburi de gheata aduse de la congelator; elevii vor freca aceste cuburi in palme, le vor pune intr-un vas de sticla şi altele – intr-un vas de metal, deasupra spirtierei; vor observa ce se intampla si vor trage concluziile.
Grupa 4
Solidificarea
Cu o zi inainte,elevii au pus apa in recipient special si au introdus-o la congelator,urmand ca la ora de stiinte sa observe ce s-a intamplat cu aceasta.
Dupa aceste experimente vom discuta pe baza plansei despre circuitul apei in natura,il vom define si la sfarsit vom discuta despre efectele negative alesecetei si inundatiilor.




Conversatia
Explicatia









Experiment













Experiment
















Experiment
























Experiement















Conversatia
Explicatia Experiment















Echipe














Echipe













Echipe




















Echipe

















Frontal
Individual












Apa,vas metal,
Spirtiera











Apa, vas metal, spirtiera, capac








Cuburi gheata,
Vas sticla,vas metal, spirtiera
















Cuburi de gheata












plansa











Se face pe baza experimentului




























































Orala
3 min
Evaluarea performan-
tei

Impreuna cu elevii voi discuta pe baza experimentelor si rezolvarii corecte a cerintelor
Conversatia
Frontal

Aprecieri verbale
3 min
Incheierea activitatii

Elevii vor primi tema pentru acasa si se pot pune note(daca este necesar).
Se fac arecieri generale si individuale asupra modului de lucru.
Conversatia
Frontal

Aprecieri verbale




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu