Proiect de lectie
Obiectul:Geografia Romaniei
Clasa:a IV-a
Subiectul lectiei:Caracterizarea unei unitati
geografice:Muntii Carpati
Tipul lectiei:lectie mixta
Obiective de referinta:
Obiective operationale:La sfarsitul lectiei,elevii vor fi
capabili:
O1-sa
localizeze Muntii Carpati pe harta fizica a Romaniei,pe baza explicatiilor
primite;
O2-sa
denumeasca corect grupele principale ale muntilor Carpati,pe baza explicatiilor
primite
O3-sa
identifice subunitatile Muntilor Carpati,cu ajutorul hartii
O4- sa
enumere cel putin trei caracteristiciale reliefului acestei unitati,pe baza
lecturilor geografice
Argumentarea obiectivelor:
A1-O1,O3:formarea
deprinderii de analiza si interpretare a materialului graphic si cartografic;
A2-O2,O4:dezvoltarea
capacitatilor de analiza si sinteza a elementelor geografice dintr-un sistem
spatial si functional.
Sarcini de lucru:
S1/O1:Priviti
harta fizica a Romaniei si localizati Muntii Carpati,specificand zonele
limitrofe(oral);
S2/O2:Denumiti corect grupele Muntilor Carpati;
S3/O3:Priviti
harta fizica a Romaniei si localizati principalele grupe ale Muntilor Carpati
S4/O4:Pe
baza materialelor prezentate in lectie,numiti trei caracteristici ale
reliefului acestei zone
Strategii didactice:
Metode:explicatia,lucrul cu harta,conversatia,comparatia
invatarea prin descoperire,lectura
Mijloace de invatamant:manual,harta fizica a
Romaniei,fotografii,fragmente de lecturi,fise de evaluare
Material bibliografic:Metodica
predarii geografiei,Cornelia Dinca
Schema lectiei:
C1-Pozitia geografica
si limitele Muntilor Carpati
C2-Impartirea
Muntilor Carpati
C3-Principalele
grupe ale Muntilor Carpati(limite)
C4-Caracteristici
ale reliefului Muntilor Carpati
Resurse temporale:50 min
Evenimentele
lectiei
|
Obiective
|
Continut
informativ
|
Nivelul
initial al cunoasterii elevilor
|
Sarcini
de invatare
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
Moment organizatoric
|
Pregatirea elevilor pentru ora
|
Se verifica materialul didactic,se noteaza absentii
2 min
|
||||
Verificarea cunostintelor
anterioare
|
|
Pe baza lectiei anterioare se adreseaza intrebari si se solicita
lucrul cu harta.
5 min
|
Metode:conversatia, lucrul cu harta
Mijloace:harta fizica a
Romaniei
|
Orala
|
||
Pregatirea aperceptiva
|
Se realizeaza captarea atentiei
|
-se prezinta o ghicitoare despre munte
(Inalt si crestat,
De multi colindat,
Iarna se albeste,
Vara se-nverzeste) 1 min
-se realizeaza direct prin intrebari si raspunsuri despre muntii din
tara noastra
2 min
|
Metode:conversatia
Mijloace:ghicitoare,
intrebari
Forme de organizare:
fronta
|
Orala
|
||
Anuntarea temei,
obiectivelor
|
|
Se anunta titlul lectiei si obiectivele urmarite
1 min
|
||||
Dirijarea predarii-invatarii
25 min
|
O1.
|
C1.
|
Recunosc semnele conventional,pot localiza unitatea
|
S1.
|
Metode:explicatia, exercitiul,lucrul
cu harta
Mijloace:manualul, harta
fizica a Romaniei
Forme de organizare:
frontal, individual
|
Frontala:orala
Prin exercitii:
Aprecieri verbale
|
O2.
|
C2.
|
Cunosc termenii: Carpatii Orientali, Carpatii Meridionali, Carpatii
Occidentali
|
S2.
|
Metode:conversatia
Mijloace:lecturi, manualul
Forme de organizare:
frontal,individual
|
Prin exercitii: aprecieri verbale
|
|
O3.
|
C3.
|
Au deprinderea de a identifica pe harta subdiviziunile
|
S3.
|
Metode:conversatia, lucrul
cu harta
Mijloace:harta fizica a Romaniei,atlasul
Forme de organizare: frontal,individual,
pe echipe
|
Obser-varea sistemati-ca
|
|
|
O4.
|
C4.
|
Cunosc deja informatii despre
relieful Muntilor Carpati
|
S4.
|
Metode:conversatia,
explicatia
Mijloace:fotografii, harta
fizica a Romaniei, atlasul, manualul
Forme de organizare:
frontal
|
Aprecieri generale
|
Atingerea
Feed-back-ului
|
Se realizeaza prin intrebari si cerinte care vizeaza gandirea 3 min
Ex:Numiti subdiviziunile Muntilor Carpati
Comparati relieful grupei Carpatilor Orientali cu relieful grupei
Carpatilor Meridionali
|
Metode:conversatia,
comparatia,lucrul cu harta
Mijloace:harta fizica a
Romaniei
Forme de organizare:frontal
|
Orala
|
|||
Obtinerea performantei
|
Se realizeaza cu ajutorul fiselor de evaluare. 7
min
Dupa completarea acestora,se face o verificare,prin sondaj,pentru
identificarea raspunsurilor corecte
1 min
|
Metode:exercitiul
Mijloace:fise de evaluare
Forme de organizare:
individual
|
Scrisa
|
|||
Anuntarea temei pentru acasa
|
Invatarea continuturilor lectiei
Se anunta tema pentru acasa(rezolvarea unor exercitii,gasirea unor
imagini sau informatii despre Muntii Carpati) 1 min
|
|||||
Aprecierea activitatii
Notarea
|
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru(se
pun note)
2 min
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu